×

Tureckie programy rozrywkowe

Subskrybuję na YouTube kanały tureckich stacji telewizyjnych głównie po to, żeby móc być na bieżąco z fragmanami nowych odcinków seriali. Ale telewizja to przecież nie tylko seriale, ale i inne programy, w tym oczywiście te rozrywkowe. Czasem nawet oglądam zwiastuny tych programów - to nic, że wielu rzeczy nie rozumiem (choć coś tam nieraz udaje mi się wyłapać ze słuchu). I na serio uważam, że w Turcji mają wiele super świetnych programów, dużo fajniejszych niż te, które oferują nam od pewnego czasu polskie stacje tv. Postanowiłam wybrać kilka takich, które wydają mi się najciekawsze. Starałam się jak najlepiej rozeznać w zasadach, choć i tak pewnie coś gdzieś przeinaczyłam. Nie uwzględniałam też programów, które dobrze znamy z polskiej telewizji, bo chyba każdy dobrze wie, o co chodzi w Milionerach, Najsłabszym ogniwie, Kole fortuny czy All Together Now.  

***

Güldür Güldür Show - obecnie Show TV

Program, który jest czymś między naszymi kabaretami, a przedstawieniem komediowym z aktorami. Nagrywany jest podczas występu na żywo, na scenie teatralnej, przed publicznością zgromadzoną na widowni. Każdy odcinek składa się ze skeczy, wykonywanych przez stałą obsadę aktorską programu.
Oprócz aktorów na scenie pojawia się również konferansjer/narrator (w tej roli Ali Sunal), który zapowiada kolejne skecze. Często też podejmuje dialog z publicznością. W jednym z odcinków asystował nawet przy oświadczynach. Wśród aktorów, którzy obecnie występują w Güldür Güldür Show, można wymienić np. Açelyę Topaloğlu, którą doskonale znacie z İnadına Aşk, Meryem, Darısı Başımıza czy Kaçak Gelinler. 

Açelya Topaloğlu w jednym ze skeczy
Güldür Güldür Show, Show TV i Beşiktaş Kültür Merkezi

Stacja Show TV oraz Beşiktaş Kültür Merkezi wyprodukowały łącznie 31 odcinków dziecięcej wersji Güldür Güldür Show, jaką było Güldüy Güldüy Show Çocuk. Program opierał się na identycznych zasadach, z tym że aktorami były dzieci. Tutaj wśród dziecięcej obsady warto wspomnieć o udziale Melissy Giz Cengiz, która grała Esrę, siostrę Defne, w Kiralık Aşk, jak również o Beren Gökyıldız, zdobywczyni Złotego Motyla za najlepszą rolę dziecięcą w 2016 roku (Melek w Anne). Narratorką Güldüy Güldüy Show Çocuk była Ezo Sunal, prywatnie siostra konferansjera z "dorosłej" wersji programu. 

obowiązkowa rzecz w tym programie - doklejane wąsy
 Güldüy Güldüy Show Çocuk, Show TV i Beşiktaş Kültür Merkezi

Najfajniejszą i najzabawniejszą rzeczą w dziecięcej wersji programu jest w moim odczuciu przerabianie dzieci na "starych". Chłopcy noszą marynarki i doklejone wąsy, a dziewczynki, w zależności od roli, mają na sobie albo ubrania szykownych dam z klasy wyższej, albo wyglądają jak babinki w za dużych spódnicach i chustkach na głowie. Do roli dorosłej osoby wszyscy obowiązkowo muszą mieć na sobie peruki - im sztuczniej wyglądająca, tym lepsza. Takie kabarety to i ja bym chętnie oglądała. 


Çok Güzel Hareketler 2 - obecnie Kanal D

Program, którego formuła jest bardzo zbliżona do Güldür Güldür Show. Stała obsada aktorska występuje na scenie i prezentuje rozmaite skecze. W tym przypadku jednak są one oceniane przez gospodarza programu, Yılmaza Erdoğana, który siedzi sobie na stołeczku pośród publiczności, a po zakończeniu każdego skeczu daje jakiś swój komentarz. 

Çok Güzel Hareketler 2, Kanal D i Beşiktaş Kültür Merkezi

Gelinim Mutfakta - Kanal D 


Przechodzimy teraz do programów, w których mogę się jedynie domyślać, o co chodzi ;) Gelinim Mutfakta to program kulinarno-rozrywkowy, w którym uczestniczkami są narzeczone/panny młode (podkreślić właściwe). W każdym odcinku cztery uczestniczki stają do kuchennej rywalizacji, w której muszą pokazać swój kulinarny talent. Przygotowane przez nie potrawy są następnie oceniane przez ich teściowe. Teściowe nie wiedzą, oczywiście, która potrawa jest czyja, a po spróbowaniu każdej przyznają punkty i dopiero wtedy poznają autorkę dania. Zwyciężczynią zostaje ta z uczestniczek, która po tygodniowej rozgrywce (bo ta sama czwórka uczestniczek bierze udział w pięciu odcinkach) dostanie najwięcej punktów od teściowych. 

Ale jeśli komuś się wydaje, że to taki spokojny program o gotowaniu, to jest w błędzie. Tu jest więcej pitolenia, niż gotowania. Atmosfera bywa gorąca jak w piecu. Panie - zarówno gotujące, jak i te oczekujące na dania w innym pomieszczeniu, wdają się w takie dyskusje, że głowa mała, a najwięcej emocji jest chyba przy tym ocenianiu. Zresztą, co ja będę gadać, obejrzyjcie sobie fragment tego programu. Radzę przyciszyć nieco głośniki. 


Gospodarzem programu jest Fatih Ürek, turecki piosenkarz, który wygląda mi na fana szeroko pojętej medycyny estetycznej. 

Fatih Ürek, prowadzący Gelinim Mutfakta, Kanal D

Raz oglądałam jeden odcinek na żywo. Przyznaję, że mimo iż nie rozumiałam, co one bredzą, to było to bardzo wciągające, bo kłóciły się z niebywałym zacięciem. No i skończyły gotować, teściowe wystawiły punkty. Ja już czekam na wyniki, a tu jeszcze następne pół godziny pierdolenia i rozdrapywania konfliktów, jakie wywiązały się podczas tygodniowej rywalizacji. Co za program... Jakby leciał o późniejszej porze, oglądałabym jak głupia.

Arda ile Omuz Omuza - obecnie Kanal D

Gospodarzem programu jest Arda Türkmen, taki turecki Karol Okrasa. Do każdego odcinka zapraszany jest gość specjalny - jakaś znana osobistość. Zadaniem gościa jest samodzielne przygotowanie potrawy. Żeby było trudniej (i weselej dla widzów), kuchnia w programie jest podzielona na dwie części. W jednej swoją wersję potrawy przygotowuje Arda, tłumacząc dokładnie, krok po kroku, jak ma to wyglądać. W drugiej jest gość, który podąża wyłącznie za wskazówkami Ardy, ale nie ma za bardzo możliwości, żeby cokolwiek podejrzeć. Na koniec Arda i gość prezentują swoje dania i próbują tego, co przygotowano po drugiej stronie kuchni. Czasem te potrawy wyglądają podobnie, czasem goście gubią się w pewnym momencie, a dzieła ich rąk nieco odbiegają od wersji przyrządzonej przez doświadczonego kucharza. W trakcie programu pojawiają się również tzw. setki, czyli nagrywane osobno komentarze zarówno Ardy, jak i gościa odcinka. 

Furkan Andıç i jego grzywa (z której już na szczęście zrezygnował),
Arda ile Omuz Omuza, Kanal D

Dodatkowym utrudnieniem dla gościa programu jest to, że musi się poruszać w obcej kuchni. Przez to nawet tak nieskomplikowana czynność, jak znalezienie odpowiedniej przyprawy, bywa problematyczna. Ostatecznie jednak, oprócz gotowania, mamy tu sporo zabawy, improwizacji, a nieraz nawet krew, jak się gość skaleczy nożem, albo utnie sobie opuszek palca na tarce. Dobra rozrywka i krótkie odcinki, oglądałabym to chętniej, niż niejeden serial. 

Yaparsın Aşkım - Fox TV

Ten program wygląda jak żywcem wyjęty ze starego Okila w mieszkaniu Kiepskich. W każdym odcinku w szranki stają cztery drużyny składające się z małżonków, którzy wykonują (razem lub oddzielnie) różne, często naprawdę porąbane zadania. Jest np. rzucanie talerzami, jedzenie ostrych papryczek, przebijanie głową balonów - generalnie telewizyjne jajca. Odcinek wygrywa to małżeństwo, które po wszystkich konkurencjach ma na koncie najwięcej punktów. Zwycięska para zdobywa samochód. Program prowadzi İlker Ayrık. 


Sami zerknijcie na przykładowy odcinek. Przecież ten program jest tak radośnie popierdolony i jednocześnie promujący wartości rodzinne, że totalnie widziałabym go w Telewizji Polskiej S.A.


Damat Bayıldı - Show TV

Najnowszy program stacji Show TV, którego gospodarzem został Onur Büyüktopçu, czyli słynny Koray z Kiralık Aşk. Tutaj znowu będzie kuchenna rywalizacja. Wygląda mi to trochę podobnie do Gelinim Mutfakta. Tym razem pięć ambitnych narzeczonych/panien młodych staje do boju o podniebienie swoich chłopów, a przez to również o zwycięstwo w programie. Ich przeciwniczkami będą teściowe. Rywalizacja ma być zarówno drużynowa, jak i indywidualna. Z tego, co udało mi się zrozumieć, panowie będą wybierać zwyciężczynię dnia, zaś ta spośród uczestniczek, która po tygodniu zdobędzie najwięcej punktów, zdobędzie nagrodę w postaci jakiegoś złotego świecidełka (czyli też podobnie jak w Gelinim Mutfakta). Emisję pierwszego odcinka zaplanowano na poniedziałek 26. sierpnia. 



Z chęcią obejrzę pierwszy odcinek, bo interesuje mnie jedna rzecz. Dlaczego jedna z teściowych gotuje w masce do nurkowania na twarzy? 

Damat Bayıldı, Show TV

Temizlik Benim İşim - Fox TV


Od dawna fascynuje mnie fenomen programów o sprzątaniu. Temizlik Benim İşim to właśnie jeden z nich. W tygodniowej rozgrywce bierze udział pięć osób, które są maniakami sprzątania. Ich zadaniem jest najdokładniejsze wysprzątanie pięciu ohydnie zapuszczonych domów. Każdego dnia śledzimy pracę jednego z uczestników w jednym domu. Na koniec pracowitego dnia pozostali uczestnicy przyznają punkty bohaterowi odcinka, oceniając jakość jego sprzątania. Nagrodę główną w postaci 10000 lirów tureckich zdobywa ten, kto zgromadzi najwięcej punktów. Gospodarzem programu, który zresztą również pomaga uczestnikom w sprzątaniu, jest Kadir Ezildi. Facet jest maniakiem czystości i porządku oraz ulubieńcem innych czyściochów. 


Jeśli ktoś lubi oglądać pucowanie brudnych zlewów, szorowanie podłóg, doprowadzanie kibli do stanu użyteczności i tego typu sprawy, to będzie zachwycony tym programem. 

***

Programów rozrywkowych jest w tureckiej telewizji dużo więcej, ale poprzestałam na tych kilku, które chętnie oglądałabym, gdyby czas był z gumy, a w uchu siedział automatyczny tłumacz ;) A czy Wy oglądaliście kiedyś jakieś tureckie show

2 komentarze:

  1. Kiedyś w Turcji leciał także Taniec z gwiazdami. Tyle, że tam doczekał się tylko dwóch edycji. Bardzo lubię ten format, bo uwielbiam oglądać taniec, zwłaszcza towarzyski. Śledzę ten program głównie dla tancerzy i tancerek. Oglądam głównie polską wersję, która podobno ze względu na poziom realizacji jest wersją wzorcową. Czasem zerkam też na fragmenty wersji amerykańskiej i brytyjskiego pierwowzoru. Tureckiej wersji nie oglądałam, może gdzieś poszukam jakichś występów żeby zobaczyć poziom. Tak właściwie o tureckim TzG słyszałam głównie w kontekście plotek o ewentualnym występie tam Stefano Terrazzino. Finalnie nie doszło to do skutku natomiast brał też udział w niemieckim TzG. Zresztą Stefano jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych i rozchwytywanych tancerzy tego formatu na świecie. Swego czasu dostał też propozycję udziału we włoskim TzG. Nic w tym dziwnego skoro wygrywając TzG 4 razy jest na 3 miejscu na świecie (czyli podium) pod względem ilości wygranych w tym programie. Stefano jest moim ulubionym tancerzem TzG i uważam, że zasługiwał by wygrać więcej niż 4 razy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co prawda nigdy nie oglądałam TzG, bo mnie taniec w ogóle nie kręci, ale Stefano znam z polskiego szołbiznesu i jest to postać zdecydowanie wzbudzająca szacunek i sympatię :)

      Usuń

Chcesz podzielić się swoją opinią? Nie zgadzasz się z moją? Śmiało! Napisz komentarz :)

Copyright © Wiśnia w multiwersum seriali , Blogger